2011 m. spalio 28 d., penktadienis

Pizza bomba


 Šį receptą jau senai aptikau vienoje iš J. Oliver'io knygų ir štai, šiandien užsinorėjau kažko paprasto, tokio kaip pica, bet tuo pačiu ir neįprasto, kaip šios "spurgos"
Iš tikrųjų - tai labai įdomi picos interpretacija, niekur kitur tokios matyt neteko. Kaip visada, Oliveris žino, ką siūlo :)
Dariau iš pusės normos, bet žinant, kad gaosi 10 bombikių, tai kaip ir pakankamai

Pirmiausia pasidarome tešlą, kuriai reikia:
2,5 puodelių "00" tipo miltų (aš jų neturėjau, tai naudojau įprastus)
1 puodelio semolinos miltų (manų kruopų, bet labai gerai sumaltų)
1 1/4 puodelio šilto vandens
1 šaukštelio smulkios jūros druskos
1 šaukštelio žaliavinio (rudo) cukraus
2 šaukštelių sausų mielių
2 šaukštų alyvuogių aliejaus

Inde sumaišome vandenį, aliejų, cukrų ir mieles. Leidžiame pastovėti 5 minutes. Sudedame miltus ir gerai išminkome. Jei minkome kombainu ar duonkepe, neperminkyte, nereikėtu to daryti ilgiau nei 5 minutes. Indą uždengiame švariu rankšluoščiu ir leidžiame pakilti ne trumpiau nei 1 valandą. Pakilusią tešlą perminkome ir padaliname į 10 lygių rutuliukų. Dydis turėtų būti kaip laimo.

Taipogi pasiruošiame greitą pomidorų padažą, kuriam reikės:
alyvuogių aliejaus
4 skiltelių česnako
pluoštelio šviežio ar šaukštelio džiovinto baziliko
2 skardinių nuluptų konservuotų slyvinių pomidorų
druskos ir pipirų

Česnaką plonai suraikome ir pakepiname alyvuogių aliejuje, kol pradės įgauti spalvą. Dedame pomidorus ir baziliką ir medine mentele ar šaukštu smulkiname pomidorus kiek įmanoma smulkiau. Paskaniname druska ir pipirais. Kai tik pradeda virti keliame nuo ugnies ir košiame per sietelį, gerai trindami šaukštu. Pertrintą padažą pilame atgal į puodelį ir paviriname apie 5-10 minučių, kad apsijungtų skoniai ir padažas šiek tiek sutirštėtų. Atvėsiname. Skonis tiesiog idealus!

Ir pagaliau, darome picas bombas :)


Reikia:
pasiruoštos tešlos
pasigaminto pomidorų padažo
ritinėlio mocarelos sūrio padalinto į 10 dalių
vyšninių pomidorų, perpjautų per pusę (aš nenaudojau)

Imame rutuliuką tešlos ir rankomis padarome mažą picytę, apie 10 cm diametro. Vidurį tepame pomidorų padažu, kraštus paliekame neapteptus, dedame pusę vyšninio pomidoriuko, gabalėlį mocarelos ir gerai užlankstome kraštus, kad gautųsi graži spurga, be jokių tarpelių ir skylučių. Kepame fritiūrinėje apie 10 minučių kol gražiai paruduos. Pilame į lėkštę pomidorų padažo ir dedame picas. Galima pabarstyti parmezano sūriu ir šviežiais bazilikais.
Skanaus!

2011 m. spalio 22 d., šeštadienis

Janssono vilionė


Tai dar vienas nacionalinis švediškas patiekalas, patiekiamas ne tik ant kalėdų stalo, bet ir bet kuriuo metu, kaip garnyras. Tikrai puikus paprastų produktų derinys. Sakoma, kad jį sukūrė XX amžiaus švedų operos solistas ir maisto mylėtojas Pelle Janzon. Bet kuriuo atveju, receptas pirmą kartą buvo publikuotas 1940 metais ir šis turtingas skoniais patiekalas greitai tapo vienu iš švedų kalėdinių patiekalų.

Reikia:
1 kg bulvių
2 vidutinių svogūnų
4 skiltelių česnako
1 indelio ančiuvių (jei yra galimybė, naudokit būtent švediškus, jų skonis tikrai kitoks, nei įprastinių)
40 gramų sviesto
šviežio čiobrelio (tiks ir džiovintas)
1 citrinos žievelės
druskos ir pipirų
300 ml riebios grietinėlės
300 ml pieno
50 gramų džiūvėsėlių


Bulves sutarkuojame pačia stambiausia tarka, arba supjaustome plonyčiais šiaudeliais, dedame į "duršlioką" ir gerai paspaudę, išgręžiame visą vandens perteklių.
Keptuvėje įsikaitiname šlakelį alyvuogių aliejaus ir metame plonai suraikytus svogūnus ir 3 česnako skilteles (1 pasiliekame). Kepame, kol suminkštės, bet nelaukiame, kad įgautų spalvą. Dedame sukapotus ančiuvius ir pakepame dar apie minutę, kol ančiuviai ištirps.
Peilio plokštuma sutraiškome paskutinę česnako skiltelę ir ja gerai ištriname visą formą, kurioje kepsime šią vilionę :). Po to ištepame sviestu ir dugnan dedame pusę buvių. Sukratome svogūnus ir tolygiai paskirstome ant bulvių. Dedame pusę turimo čiobrelio ir užtarkuojame pusę citrinos žievelės. Pagardiname druska ir pipirais. Viską padengiame likusiomis bulvėmis ir supilame pieną ir grietinėlę. Džiūvėsėlius sumaišome su likusiais čiobreliais ir citrinos žievele ir paskleidžiame ant bulvių. Pabarstome druska ir pipirais. Uždedame gabalėliais supjaustyto sviesto ir šauname į orkaitę, įkaitintą iki 200 laipsnių. Kepame apie 45 minutes, bulvės žinoma turi negirgždėti jas ragaujant :)
Patiekiame ant stalo tiesiai iš orkaitės, kaip garnyrą prie mėsos ar ko tik širdis geidžia
Skanaus!

2011 m. spalio 21 d., penktadienis

Skagen skrebutis

Tai vienas iš švediškų patiekalų, nuostabaus skonio sumuštinis su krevetėmis. Jį sukūrė žinomas švedų kulinaras Tore Wretman. Pavadintas jis vieno iš žvejybinių Danijos uostų vardu. Aš jį dariau pagal Oliver'į, kurio receptas šiek tiek nuo originalaus skiriasi. Bet skonis dieviškas, vertas geriausio restorano!


Reikia:
200 gramų luptų krevečių
2 šaukštų riebios grietinės
pusės raudono svogūno, smulkiai sukapoto
3 šaukštų alyvuogių aliejaus
didelio žiupsnio kapotų krapų
vienos citrinos sulčių ir žievelės
4 riekių baltos duonos
poros gabalėlių sviesto


Duoną dedame į keptuvę, šalia metame sviesto gabalėlius, kad jis lydydamasis susigertų į duoną. Apskrudiname riekeles iš abiejų pusių.
Krevetes sumaišome su likusiais ingredientais ir dedame ant duonos. Pabarstome krapais ir jei turime, ant viršaus uždedame bet kokių ikrų.
Skanaus!

2011 m. spalio 20 d., ketvirtadienis

Lašiša teriyaki su wok daržovėmis

Greitai paruošiamas patiekalas, labai tinka kasdieniškiems pietums, kai nėra laiko valandas stypsoti prie viryklės.



Reikia:
keleto lašišos gabalėlių
2-3 šaukštų teriyaki padažo

Wokui:
3-4 morkų
ketvirtadalio balto kopūsto
vieno svogūno
keletos skiltelių česnako
pusė cukinijos
1 raudona paprika
pora šaukštų sojų padažo
šaukštelis wasabi pastos ar miltelių
pora šaukštų šalto spaudimo sezamų aliejaus
jei turite, austrių ar žuvies padažo


Daržoves galima imti bet kokias, kokias tik randate šaldytuve. Jas reikėtų supjaustyti plonais šiaudeliais, kad greitai iškeptų. Jokiu būdu nekepkite daržovių tiek, kad jos "paleistų" vandenį. Tada gausis eilinė daržovių pliurzė visai nebepanaši į wok'intas, traškias ir spalvos nepraradusias daržoves. Wok'o esmė ir yra tame, kad mėsą, daržoves ir visą kitą reikia kepti neilgai, bet aukštoje temperatūroje. Aliejų naudokite tokį, kuris gali įkaisti iki aukštos temperatūros. Alyvuogių aliejus netinka. Geriausias - žemės riešutų aliejus. Aš daržoves dedu nuo ilgiausio kepimo reikalaujančių iki trumpiausio. Maždaug taip - morkos, kartu su svogūnu ir česnaku, tada kopūstas, paprika, bei cukinija. Beveik baigus kepti supilame sojų padažą, wasabi, austrių padažą. Tik išjungus ugnį supilame sezamų aliejų ir jei norime pabarstome skrudintais sezamais.
Lašišą merkiame į teriyaki padažą minimum pusvalandžiui. Iškepame ant "grilinės" keptuvės, teriyaki padažą, kuris buvo naudotas marinatui išpilame. Dedame lašišą ant daržovių ir
Skanaus!

2011 m. spalio 16 d., sekmadienis

Kviečiu į svečius – dosnios vaišės tau, man ir kitam.

Šį šeštadienį, pasaulinės maisto dienos proga (ji yra šiandien, spalio 16), žmonos iniciatyva, sudalyvavome Beatos ir "Maisto banko" rengiamame projekte "Kviečiu į svečius – dosnios vaišės tau, man ir kitam". Jo esmė - pakviesti į svečius savo draugus ir šiaip širdžiai mielus žmones į svečius, paruošti gerą vakarienę ar pietus, o papietavus paprašyti draugų paaukoti, kiek kas gali (ar pagal šefo nuopelnus :) ). Paaukoti pinigai keliauja "Maisto bankui", kuris pamaitins skurstančias šeimas dešimteriopai. Labdara taip sakant, bet itin maloni širdžiai ir gomuriui, puiki proga pavakaroti su senai matytais draugais, parodyti savo sugebėjimus virtuvėje.
Nusprendėme, kad pietūs turi būti "pilnam komplekte", su visais priklausančiais patiekalais ir užkandžiais, juk tik sotus alkaną užjaučia, taigi prieš prasidedant labdaringiems veiksmams, dalyviai turėjo būti pilnais, bet nepertemptais skrandžiais. Į projektą atvyko 2 draugų šeimos, tiesa sakant seniausi ir geriausi draugai, pirmieji lietuviai su kuriais susipažinome atvykę gyvent į Norvegiją. Svečiams teko sukarti neblogą gabaliuką kelio, nes vieni gyvena 80 km į pietus nuo mūsų, kiti - 120 kilometrų šiaurės kryptimi. Didžiuojamės turėdami tokių draugų!!
Taigi vakarienė prasidėjo tradicine lietuviška/rusiška/ukrainietiška burokėlių sriuba/barščiais.


Antram patiekalui - kepta vištienos filė su parmezano sūriu, citrinos žievele ir vytintu "Stranda" kumpiu.

Garnyrui, kaip jau matosi, buvo bulvytės "de luxe". Kaip matosi, gal jų iškepiau nepakankamai, gal ir visai skanios buvo, bet nepraėjus ne 10 minučių nuo patiekimo, štai kas beliko (pridėliojęs buvau pilnutėlę skardą, vieną prie kitos)

Taipogi skanavome baltųjų ir raudonųjų kopūstų salotas.


Nuostabią "Naminio dūmo" dešrytę

Visiems patiko jau ne kartą bandyti vištienos sparneliai su lipniu padažu pagal Neringą 
 
Vakaro kulminacijai patiekėme žmonos gamintą mėlynių pyragą su mascarpone sūriu, kuris abejingų nepaliko :)

Manau, kad visi liko patenkinti, nes aukos buvo tikrai dosnios, labai neblogai prisidėjome prie "Maisto banko" organizuotos akcijos.
Ačiū akcijos sumanytojams, ačiū žmonai, kuri mane pastūmėjo šiam projektui, DIDELIS dėkui visiems dalyvavusiems, mes Jus mylim! :)

2011 m. spalio 11 d., antradienis

Surströmming - kartą ir visam gyvenimui!

Švediška fermentuota silkė surströmming - tai kažkas tokio, ko labai norisi paragauti, bet tik atidarius skardinę noras dingsta... :)

Šio valgio istorija gana įdomi. Jis siejamas su XVI a. švedų jūreiviais, kurie turėjo per mažai druskos silkei sūdyti, todėl ji natūraliai pradėjo pūti. Atkeliavę prie Suomijos krantų, nusprendė "išdurti" vargšus suomius ir parduoti jiems prasmirdusią žuvį. Tai jiems pavyko..
Po metų švedai vėl grįžo pas savo apgautuosius draugus, kurie jų nuostabai, paklausė ar jie neturi tos nuostabios silkutės. Apakę jūreiviai nusprendė patys paragauti šios žuvies. Jiems patiko ir teko pagaminti daugiau ir sau, ir suomiams.
Kita, paprastesnė versija, sako, kad tai tiesiog žuvies konservavimo būdas, tam naudojant mažai druskos, kurios kaip žinia senais laikais visi geidė kaip aukso.
Kaip pasakė J. Oliver - Ją gali arba mylėti, arba jos nekęsti. :)

Teko ir mums malonumas praeitą vasarą paragauti šį švedišką delikatesą. Tiek buvom apie jį prisiklausę, kad nusprendėm, čia ir dabar, aišku su dideliu buteliu švediško ekologiško džino... :)



Ingridientas, be kurio nei iš vietos...
Paprastai ši smirdanti silkutė valgoma lyg sumuštinis, su plona, traškia duona, svogūnu, grietine, bulvės griežinėliu ir krapais. Galima užsidėti pomidoro, ar kitos mėgstamos daržovės. Mes valgėm su lietuviška juoda duona (gal dėl to, kad skonį labiau užmušt... :) )
Taigi visas procesas detaliai

Imame duonos ir kelis gabalėlius silkutės

Dedame virtos bulvės griežinėlį

Pomidoro

Kapoto raudono svogūno

Šaukštelis grietinės

Žiupsnelis šviežių krapų
Vualia!! Ruošiam savo receptorius vienam didžiausių gyvenimo išbandymų!

Tiesa pasakius štai toks sumuštinukas su rūkyta lašiša, mūsų receptoriams daug labiau patiko :)

Kas norit šio gėrio paragauti, užsukit į svečius, bet nepažadu, kad turėsiu tiek džino :)))))
Skanaus šį kartą nelinkėsiu!

2011 m. spalio 7 d., penktadienis

Vištienos sparneliai su karamelizuotu lipniu sojos padažu

Receptas taipogi iš Eyvind Hellstrøm kolecijos.


Reikia:

1 kg vištienos sparnelių
2 kupini šaukštai medaus
2 šaukštai sojos padažo
šaukštelis kiniškų penkių prieskonių mišinio
saujelė sezamo sėklų

Sparnelius apverdame vandenyje apie 2 minutes, traukiame iš vandens ir atvėsiname šaltu vandeniu. Beriame ant sparnelių prieskonių mišinį ir gerai permaišome. Dedame į keptuvę kurioje jau įkaitęs aliejus ir kepame kol gražiai paruduos. Mažame katiliuke verdame soją ir medų, kol dalis skysčio nugaruos ir visas padžas karamelizuosis. Pilame ant sparnelių, beriame sezamų sėklas ir skanaujame. Tikrai greitai ir paprastai padaromas patiekalas.
Skanaus!

E. Hellstrøm'o žuvies sriuba

Kartais tik pamačius receptą iškart norisi bėgti į virtuvę jį išbandyti. Būtent taip nutiko su šiuo nuostabiu receptu.
Eyvind Hellstrøm yra bene žinomiausias Norvegijos šefas. 3 sezonus vedė projektą "alia" amerikiečių Ramzio, kur atvykdavo į vos išgyvenantį ir šlykščiausius patiekalus tiekiantį restoraną ir padėdavo atsistoti ant kojų, sudaryti naują meniu, pakeisti aplinką ir t.t. Šį rudenį jis prdėjo naują projektą  - padeda žmonėms jų namuose. Jį kviečia žmonės, kurie turi mažai patirties su maistu ir jo gamyba, bei prašo padėti sutvarkyti šeimos ar kaip laidoje, kurioje buvo parodytas šis receptas, studentų mitybos ir maisto gamybos įpročius.
Įdėsiu ir originalų receptą, bei savo variaciją, kadangi kaip tyčia negavau šviežių moliuskų, tad teko improvizuoti.


Taigi originaliam receptui reikia:

2 kg moliuskų, šviežių
800 gr norimos žuvies filė
4 didelių bulvių
1/2 baltos duonos
1 svogūno
4 skiltelių česnako
400 gr įprastų ar vyšninių pomidorų
šakelės čiobrelio
1/4 šaukštelio kajeno pipirų
2 šaukštų alyvuogių aliejaus
2 šaukštų sviesto
kapotų petražolių

Užkaičiame didelį puodą su alyvuogių aliejumi ir sviestu. Greitai pakepiname svogūną, česnaką ir čiobrelį. Sudedame nuvalytus moliuskus ir užpilame 1 litru vandens. Gariname apie porą minučių, kol visos geldelės atsidarys. Nukošiame sultinį į kitą puodą, moliuskus išimame iš geldelių ir atidedame į šalį.
Į perkoštą sultinį dedame bulves ir pomidorus bei prieskonius ir verdame kol suminkštės.
Užkaičiame orkaitę 200 laipsnių temperatūrai.
Baltą duoną supjaustome kubeliais ir pakepiname alyvuogių aliejuje, kol taps traškūs "krutonai".
Sriubą labai gerai sumalame rankiniu smukintuvu ar virtuviniu kombainu ir perkošiame per sietelį.
Žuvies filė supjaustome norimo dydžio gabalėliais ir išdėliojame į lėkštę pateptą aliejumi. Šauname į orkaitę 3 - 4 minutėms. Taip taip, su visa lėkšte... :)
Į sriubą įpilame 3 šaukštus alyvuogių aliejaus ir gerai permaišome rankiniu smulkintuvu.
Į karštas lėkštes dedame moliuskus ir užpilame garuojančia sriuba. Pabarstome petražolėmis ir "krutonais". Galima pašlakstyti geru alyvuogių aliejumi.
Skanaus!


O mano improvizacinei sriubai reikės:

800 gr norimos žuvies filė
indelio rūkytų moliuskų
1 litro žuvies sultinio
4 didelių bulvių
1 svogūno
1 saliero stiebo (mano nuomone salieras privalo būti žuvies sriuboje)
4 skiltelių česnako
400 gr įprastų pomidorų
šaukštelio džiovinto čiobrelio
1/4 šaukštelio kajeno pipirų
2 šaukštų alyvuogių aliejaus
2 šaukštų sviesto
kapotų petražolių

Gamybos procesas iš esmės toks pat, tik, kad pradžioje apkepinau česnaką, svogūną kartu su čiobreliu. Tada pyliau sultinį ir dėjau daržoves. Kaip tyčia baltos duonos irgi namuose nebuvo. Bet sriuba gavosi tikrai nuostabi. Manau rūkyti moliuskai prideda itin gerą skonį.
Skanaus dar kart!

2011 m. spalio 2 d., sekmadienis

Avokadų - greipfrutų salotos pagal Beatą

Pirmą kartą net nesiryžau šių salotų ragauti, nes greipfrutas man kažkaip nebuvo itin mėgstamas salotų ingridientas. Vėliau darbe prireikė rekomenduoti receptą, į kurį būtent įeitų avokadai ir greipfrutai, taigi rekomendavau šį, net neragavęs... Tą pačią dieną teko jį pagaminti, nufotografuoti ir žinoma paragauti. Ir gi jūs manot... Mano skonio receptoriai liko maloniai nustebinti, skonis nepriekaištingas, gaivus, su švelniu greipfrutų kartumu, balzamico rūgštele ir viską apjungiančiu avokadų 'sviestiškumu'!



Reikia:
1 didelio avokado
2 pomidorų
pusės greipfruto
1 sauja žaliųjų alyvuogių (aš naudojau juodąsias)
pluoštelis kapotų kalendrų arba petražolių
1 šaukštelis alyvuogių aliejaus
1 šukštelis balzamico acto
druskos ir pipirų

Išdarinėjame avokadą ir supjaustome stambokais gabalais. Taip pat supjaustome pomidorus ir nuluptą greipfrutą. Baltas odeles reikėtų taip pat nulupti, nes bus be galo kartu. Dedame viską į dubenį kartu su kalendrų ar petražolių lapeliais ir pjaustytomis alyvuogėmis, užpilame aliejaus ir acto bei pagardiname druska ir pipirais.
Ačiū Beatai :)
Skanaus!

Ziti con scampi/ Ziti makaronai su scampi

Kartais reikia kažko greito ir su ilgi išliekančiu burnoje skoniu. Taigi prašom - greičiau nebūna!


Reikia:
250 gr. makaronų
300 gr. nuluptų nevirtų scampi arba tigrinių krevečių
4 skiltelių česnako
2 šaukštų lydyto sviesto
2,5 šaukštų gero alvuogių aliejaus
saujelės kapotų petražolių
1 citrinos žievelės ir sulčių
druskos ir pipirų

Užkaičiame vandenį makaronams nepamiršę įdėti druskos ir šlakelio aliejaus. Kol makaronai verda įkaitiname keptuvėje sviestą kartu su aliejumi ir dedame smulkiai kapotą česnaka. Kepame ant vidutinės/žemos temperatūros, nes, kaip žinia, česnakas labai greitai mėgsta paruduoti ir apkarsti. Jis turi tik šiek tiek suminkštėti ir atiduoti aliejaus/sviesto mišiniui savo aromatą. Kepame apie 5 minutes. Dedame į keptuvę krevetes ir dažnai maišydami kepame apie 6 minutes kol jos gražiai paraudonuos. Išjungiame ugnį, įtarkuojame citrinos žievelę, išspaudžiame sultis, sudedame petražoles, pagardiname druska bei pipirais. Makaronus nukošiame ir dedame atgal i puodą. Pilame padažą ant makaronų ir gerai išmaišome, kad makaronai įsigertų šio nuostabaus skonių derinio .
Skanaus!