2012 m. kovo 25 d., sekmadienis

Aukštikalnių midijos

Dar vienas receptas iš J. Oliver knygos "Jamies Great Britain". Labai tinka, kai norisi kitokių midijų, ne tik troškintų vyne ar su pomidorų padažu.


Reikia:
2 kg midijų (kiekius ėmiau per pusę nei knygoje,bet rašau originalius)
1 didelis poras
1 saliero stiebas
alyvuogių aliejaus
2 gabaliukai sviesto
250 gramų rūkytos menkės, be odos ir kaulų
6 "shotsai" viskio (kiekvienas po 25 ml)
200 ml riebios grietinėlės
pundelis plačialapių petražolių
alyvuogių aliejaus patiekimui
česnakinės duonos patiekimui

Nuvalome midijas, išmetame tos kurios atsidariusios ar sulūžusios.
Smulkiai susipjaustome porą ir salierą. Dideliame puode įkaitiname šlakelį alyvuogių aliejaus ir gabalėlį sviesto. Sudedame porą ir salierą ir kepame apie 10 minučių kol daržovės suminkštės. Pirštais suplėšome ir sudedame į puodą rūkytą menkę ir supilame viskį. Pagal Oliverio patarimą viskį padegiau, jo nuomone tai suteikia kitokio skonio patiekalui... Patvirtinti negaliu, nes dar neragavau neapdeginto. :)
Alkoholiui išdegus sudedame midijas ir grietinėlę. Permaišome ir pakratome puodą, uždengiame dangčiu ir verdame apie 4-5 minutes kol kriauklės atsidarys. Išimame midijas į didelę lėkštę, neatsidariusias iškarto išmetame. Padažą paverdame ant stiprokos ugnies keletą minučių, kol pasidarys norimo tirštumo. Sudedame kapotas petražoles, jei reikia paskaniname druska ir pipirais. Pilame ant midijų, pašlakstome alyvuogių aliejaus ir patiekiame su duona.
Patarimas - jei menkė sūroka, ją geriau pamirkyti porą valandų šaltame vandenyje ir labai atsargiai su druska dedama į patiekalą, nepersūdykite!
Skanaus!



Wok su banginio mėsa

Šiandien pietums valgėme tikrą norvegišką ekskliuzyvą, banginio mėsą. Skonis labai primena kepenėles, svarbiausia jos neperkepti, nes pasidarys kieta ir guminė. Aš šį kartą kepiau wok keptuvėje, su daržovėmis. Gal ir ne kiekvienas gyvenantis Lietuvoje gali sau leisti tokį patiekalą, tačiau Norvegijos gyventojai tikrai gali nusipirkti šios mėsytės, nes ji nėra tokia jau ir brangi. Turbūt kažkiek ir liūdna valgyti tokį gyvūną kaip banginis, tačiau gyvename tik vieną kartą, taigi kodėl neparagavus. :)


Reikia:
800 gr. banginio "filė"
3 v.š. aliejaus kepimui
4 morkų
1 pasternako
1 didelio svogūno
1 saliero stiebo
saujelės smulkintų šiaudeliais bambuko daigų
4 v.š. sojos padažo
1 a.š. tarkuoto imbiero
100 ml sultinio (daržovių)
1/2 a.š. kukurūzų miltų
druskos ir pipirų


Įkaitiname aliejų wok keptuvėje ir sudedame mėsą. Kepame ant stiprios ugnies, kol paruduos, arba tiksliau sakant, kol pajuoduos.. Pabarstome druska ir pipirais.
Išimame mėsą iš keptuvės ir laikome šiltai. Pakepame daržoves kol suminkštės, bet jokiu būdu nepaleis savo sulčių. Daržovės turi būti traškios.
Sumaišome imbierą, sojos padažą, kukurūzų miltus ir buljoną. Supilame į daržoves ir leidžiame užvirti. Paskaniname druska ir pipirais. Sudedame mėsą ir gerai išmaišome, kad viskas sušiltų. Patiekiame su virtais ryžiais.
Skanaus!

2012 m. kovo 10 d., šeštadienis

Plėšoma duona su sūriu


Labai skani! Priklausomai nuo dedamų prieskonių gali būti panaši į suktą duonelę. Šią labai tinka dalintis sėdint su draugais prie bendro vaišių stalo, tiesiog kiekvienas gali sau atsiplėšti norimą gabalą. Už puikią idėją ačiū Editai. Įdaro komponentus dėjau šiek tiek pagal save, betgi kiekvieno fantazijai nėra ribų.


Reikia:
tešlai
60 gr. sviesto
60 + 80 ml tamsaus alaus
600 ml kvietinių miltų
80 ml ruginių miltų
2 v.š. cukraus
7 gr. sausų mielių (arba 20 gr šviežių)
1 a.š. druskos
2 dideli kiaušiniai

įdarui
3 šaukšai sviesto
2 šaukšteliai saulėje džiovintų pomidorų pastos (galima naudoti ir pačius pomidorus)
1 šaukštas garstyčių
1-2 šaukštai Vorčesterio padažo
keletas lašelių tabasco padažo

1 šaukštelis garstyčių miltelių
1 šaukštelis rūkytos paprikos
1/2 šaukštelio druskos
žiupsnelis pipirų
1,5 puodelio tarkuoto sūrio (rekomenduojamas chedaras)

Darome tešlą.
Ištirpdome sviestą, kartu su 60 ml alaus. Nukeliame indą nuo kaitros ir supilame likusį alų. Mišinys turėtų gautis reikiamos temperatūros, šiltas. 
Dubenyje sumaišome 500 ml miltų, mieles, cukrų ir druską. Įpilame alaus mišinį ir šiek tiek pamaišome šaukštu. Įkuliame kiaušinį, gerai permaišome, įmušame antrą kiaušinį, vėl permaišome. Suberiame likusius miltus ir minkome tešlą 5 minutes.
Uždengiame dubenį plėvele ir pastatome šiltai kildintis, apie 1 valandą, kol tešlos kiekis padvigubės.
Tešlai bekylant pasiruošiame įdarą. Skystuosius įdaro ingredientus sumaišome viename dubenyje, sausuosius sumaišome kitame ir gerai permaišome su sūriu.
Pakilusią tešlą iškočiojame stačiakampiu, aptepame skystuoju įdaru, supjaustome kvadratėliais dedame sūrį ir krauname vieną ant kito. Po to gražiai sluoksniuojame į kepimo formą. Visas procesas itin puikiai parodytas štai čia. Vėlgi apdengiame plėvele ir statome šiltai dar valandėlei. Štai taip atrodo pakilusi duona


Pakilusią duonelę šauname į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių ir kepame apie 30 minučių. Kitą kartą į formą įtiesiu kepimo popieriaus, nes nors ir ji tefloninė, tačiau išsilydęs sūris prilipo, ko pasekoje duona buvo ganėtinai sunku išprašyti lauk. 
Iškepė tiesiog puiki duona, labai puri ir minkšta viduje.
Skanaus!

2012 m. kovo 9 d., penktadienis

Hasselback bulvės

Labai lengvai paruošiamas, vėlgi švediškas šaknis turintis garnyras (kažin kodėl pas mane tiek daug švediškų patiekalų, jei gyvenu Norvegijoj... hmm). Labai išalkus, galima valgyti ir vienas. Receptas toks paprastas, kad gali pagaminti ir vaikas. Kaip jau daug kartu esu sakęs, paprastume genialumas!
Pirmą kartą šios nuostabios bulvės buvo pagamintos Stockholme, Hasselbacken restorane. Iš čia ir jų pavadinimas. Daug kas klaidingai mano, kad jas reikia apibarstyti smulkintais lazdyno riešutais (hassel - lazdyno riešutas). Žinoma, kodėl gi ne, tačiau originaliame recepte to nėra.


Reikia:
500 gr bulvių
150 gr sviesto
5 v.š. džiūvėsėlių

Bulves nuskutame ir įpjauname plonomis, apie 0,5 cm riekelėmis. Reikia pjauti beveik per visą bulvę, palikti tik kokį 0,5 cm kad visa bulvė laikytusi neiširusi. Ištirpdome pusę sviesto ir aptepame ar apipilame juo į formą sudėtas bulves.
Šauname jas į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame 40 minučių. Išimame, apibarstome džiūvėsėliais ir apipilame likusiu sviestu. Kepame dar 20 minučių, kol gražiai apskrus. Galima patiekiant pabarstyti kapotomis petražolėmis.
Skanaus!


2012 m. kovo 3 d., šeštadienis

Ispaniški skrudinti migdolai su druska

Labai greitai padaroma ispaniškas tapas, puikiai tiksiantis užkandžių stalui ar prie alaus.


Reikia:
1 puodelio migdolų
1 kiaušinio baltymo
1 v.š. jūros druskos (aš naudojau Himalajų druską, tačiau kitą kartą dėsiu paprastą, nes Himalajų per mažai sūri...)

Kiaušinio baltymą išplakti iki standžių putų, sudėti migdolus ir viską gerai, bet atsargiai išmaišyti. Paskleisti skardoje vienu sluoksniu, pabarstyti druska ir šauti į iki 200 laipsnių įkaitusią orkaitę (kadangi manoji kepa velniškai smarkiai, tai aš įkaitinau iki 175 laipsnių). Kepti 15 minučių, vieną kartą pamaišant. Patiekti tik visiškai atšalusius.
Skanaus!


2012 m. kovo 2 d., penktadienis

Šveicariška pynė

Švelnaus skonio pynė - batonas puikiai tinkantis pusryčiams su mėgiama uogiene. Kilęs iš Šveicarijos, ją galima rasti visoje šalyje, sakoma, kad tiksli kimės vieta - Emmental'is. Ten ji vadinasi Zupfe. Kepama įvairių švenčių proga, tačiau labai dažnai pasitaiko ant šveicarų kasdienio pusryčių stalo.
Norėjau atpjauti pirmam paragavimui, tai žmona užprotestavo, sakė skaniausias gabalėlis  - atlaužtas :)


Reikia:
300 ml pieno
2 a.š. sausų mielių
500 gr. kvietinių miltų
1,5 a.š. druskos
60 gr. minkšto, kambario temperatūros sviesto
1 a.š. cukraus
2 v.š. brendžio (aš naudojau konjaką)
1 kiaušinio trynys + 1 šaukštas pieno, aptepimui


Mieles supilti į 100 ml pieno ir leisti pastovėti 5 minutes prieš išmaišant. Supilti miltus į dubenį, per viduri padaryti duobelę ir supilti mielių ir pieno mišinį.
Mediniu šaukštu įmaišyti šiek tiek miltų, kad gautųsi skysta tešla (visų miltų neįmaišyti). Uždengti dubenį ir leisti pastovėti 20 minučių.
Į miltus supilti dar 100 ml pieno ir pradėti maišyti. Sudėti sviestą, druską, cukrų ir brendį. Pilti likusį pieną kol gausis minkšta, drėgna tešla.
Išversti tešlą ant miltais pabarstyto stalo ir minkyti apie 10 minučių kol tešla taps elastinga ir neitin lipni.
Sudėti tešlą į dubenį, uždengti rankšluosčiu ir leisti pakilti dvigubai, tai turėtų užtrukti apie 2 valandas. Pakilusią tešlą suspausti ir leisti pailsėti 10 minučių.
Padalinti į 3 lygias dalis, iš kiekvienos iškočioti apie 40 cm ilgio dešrelę. Iš jų supinti pynę, pradėti pinti nuo vidurio, tolstant nuo savęs. Galus užspausti, pyne apsukti ir supinti link kito galo. Taipogi galus gerai užspausti ir palenkti po pyne. Perdėti ant kepimo skardos (išklotos popieriumi), uždengti rankšluosčiu ir leisti pakilti dvigubai, tai užtruks apie 35-45 minutes. Patepti duoną trynio ir pieno plakiniu.
Pynę kepame iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje  apie 40 minučių (man iškepė per 30). Atšaldome ant grotelių ir mėgaujamės.
Skanaus!


Receptas iš knygos - "Den store boken om brød"