2011 m. rugsėjo 28 d., trečiadienis

Ispaniškas omletas su raudonųjų svogūnų salotom


Reikia:
keletos mažų bulvikių
70 gramų chorizo dešros
6 kiaušiniai
druskos ir pipirų

salotoms:
1 didelio raudonojo svogūno
vienos citrinos sultys
saujelė kapotų petražolių
alyvuogių aliejaus

Įjungiame orkaitę, kad įkaistų minimum iki 225 laipsnių. Dedame bulves į puodą su verdančiu vandeniu ir verdame kol suminkštės (išvirs :) ). Paliekame nugaruoti, kad būtų sausos.
Išsiplakame kiaušinius ir dedame į šalį.
Įkaitiname keptuvę, kurią dėsime į orkaitę (jei tokios neturit, galima viską iškepti paprastoj keptuvėj, o vėliau perdėti į formą) ir dedame chorizo dešrą. Kepame, kol ji pradės leisti savo kvepiančius prieskoninius riebalus, dedame bulves, išmaišome ir galiausiai supilame plaktus kiaušinius. Dedame visą keptuvę (arba perpylus į formą) į orkaitę ir kepame, kol gražiai paruduos ir apskrus.

Kol kepa omletas, pasidarome salotas.
Plonais griežinėliais pjaustome raudonajį svogūną ir dedame jį į dubenelį. Pilame citrinos sultis, alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų ir viską gerai paspaudome pirštais, kad išsiskirtų aromatingos svogūnų sultys.
Iškeptą omletą dedame į lėkštę, ant viršaus pabarstome salotas ir
Skanaus :)

Troškinys su bulvėm a la J.Oliver su Viktoro variacijom


Reikės:
400 gr kiaulienos faršo
2 saliero stiebų
2 morkų
2 svogūnų
šaukšto miltų
400 ml šviesaus alaus
skardinės kapotų pomidorų
žiupsnio jūros druskos
pipirų
poros lauro lapų
500 gr bulvių

Į puodą pilame porą šaukštų alyvuogių aliejaus ir sudedame pjaustytas daržoves. Kepame apie 10 minučių, sudedame faršą, miltus. Supilame konservuotus pomidorus ir alų, beriame druską, pipirus ir lauro lapus. Viską gerai išmaišome ir verdame apie 1 valandą, dangčio nedengiame, nes turi nugaruoti skystis. Troškiniui sutirštėjus. Nukeliame nuo ugnies ir dedame į formą.
Bulves nuskutame ir verdame 10 minučių. Atvėsiname ir supjaustome 1 cm storio riekelėmis. Bulves išdėliojame ant troškinio, pašlakstome sviestu, pabarstome pipirais, druska (as barsčiau santa maria forest blend prieskonių) ir šauname į orkaitę įkaitintą iki 200 laipsnių ir kepame apie 40 min. Tiesa prieš išdėliojant bulves išimame lauro lapus
Skanaus!

2011 m. rugsėjo 27 d., antradienis

Fårikål

Fårikål - tiesiogiai išvertus, tai yra ėriukas kopūste. Tai tradicinis, unikalus, norvegiškas patiekalas, tokiu tapęs jau neatmenamais laikais. Tai patiekalas tinkamas ir baudžiauninkų stalui (husmanskost) ir bet kokiai šventei. Fårikål jau yra pelnęs ne vieną apdovanojimą ir ne kartą išrinktas tautiniu ir tradiciniu norvegų patiekalu. Turi netgi savo dieną - tai paskutinis rugsėjo ketvirtadienis. Šis valgis itin paprastai pagaminamas, jam tereikia vos kelių ingridientų. Kol nebuvome paragavę, žiūrėjome šiek tiek skeptiškai, bet dabar nuomonė yra visiškai pasikeitusi. Tiesiog - paprastume genialumas!



Reikia:
1,5 - 2 kg ėrienos su kaulu, gali būti prastesnė mėsa, taip pat šonkauliai
2 kg kopūsto galva
poros lauro lapelių
15 juodųjų pipirų grūdelių
jūros druskos



Kopūstą supjaustome skiltelėmis. Itin plonomis pjaustyti nereikėtų, nes beverdant sukris. Pradedant mėsa dedame sluoksniais - ėriena/kopūstas/ėriena ir užbaigiam kopūstu. Tarp sluoksnių negailėdami pabarstome druskos, sudedame pipirų grūdelius, lauro lapelius. Užpilame verdančiu vandeniu, kad viską apsemtų, užviriname ir paliekame virti ant nedidelės ugnies 1,5 - 2 valandas. Dedame i lėkštę, patiekiame kartu su virtomis bulvėmis.
Skanaus!

2011 m. rugsėjo 22 d., ketvirtadienis

Fettuccine makaronai su rūkyta lašiša

Šiandien labai užsinorėjau namie gamintų fettuccine makaronų. Džiovinti makaronai niekada neprilygs šviežiems, gamintiems savomis rankomis. O dar ypač kvietinius miltus maišant su kietųjų kviečių miltais. Tada makaronai, net ir ilgiau pavirti, gaunasi "al dente". Kadangi visa šeimyna buvo alkana ir pikta, žaisti su fotografija neturėjau kada, taigi nuotraukos gavosi "ant greičio" :)


Reikia:
400 gr. namų gamybos arba pirktinių šviežių fettuccine
200 gr. rūkytos lašišos
200 ml grietinėlės (grietinėlės po ranka neturėjau, teko improvizuoti su puse indelio grietinės ir puodeliu makaronų nuoviro)
druskos ir pipirų
tarkuoto parmezano

Dedame makaronus į pasūdytą verdantį vandenį ir verdame kol bus "al dente". Lašišą susipjaustome juostelėmis. Išvirusius makaronus nukošiame, supilame grietinėlę, sudedame lašišą, paskaniname druska ir pipirais. Įdėję į lėkštę pabarstome tarkuotu parmezanu.
Skanaus!

2011 m. rugsėjo 18 d., sekmadienis

Paella


Reikia:
2 vištos krūtinėlių
jūros gėrybių mišinio, arba atskirai krevečių, moliuskų ir aštuokojų/kalmarų
100 gr. rūkytos šoninės
1 svogūno
5 skiltelių česnako
1 raudonos paprikos
2 marinuotų, ant griliaus keptų paprikų
300 gr paella ryžių
1 litro vištienos arba daržovių sultinio
skardinės konservuotų kapotų pomidorų
žiupsnio šafrano
saujos kapotų petražolių
saujos šaldytų ar šviežių žirnelių
alyvuogių aliejaus
druskos ir pipirų

Pjaustome šoninę plonais šiaudeliais ir vištienos krūtinėlę kubeliais. Aukštame puode įkaitiname 2-3 šaukštus alyvuogių aliejaus ir dedame šoninę su vištiena. Kepame apie 10 minučių, kol šoninė išskirs savo nuostabaus kvapo ir skonio riebaliukus.
Dedame sukapotą česnaką, svogūną, paprastą papriką ir šafraną. Paskaniname druska ir pipirais. Kepame dar 10 minučių kol daržovės pradės minkštėti.
Suberiame ryžius ir gerai permaišome, kad ryžiai pasidengtu tuo visu nuostabiu skonių ir kvapų mišiniu. Dedame konservuotas, kubeliais supjaustytas paprikas, sultinį ir kapotus pomidorus. Viską gerai sumaišome, užverdame ant didelės kaitros, sumažiname ugnį ir verdame apie 20 minučių. Reikia pastoviai maišyti, kad kiekvienas ryžis išvirtų tolygiai :)
Likus 5 minutėms iki virimo pabaigos dedame jūros gėrybių mišinį ir gerai sumaišome. Paragaujame ryžius, jei jie dar kietoki, įpilame papildomai sultinio arba verdančio vandens. Dar paskaniname druska ir pipirais. Prieš pat virimo pabaigą sudedame žirnelius, už poros minučių išjungiame ugnį, sudedame petražoles ir išspaudžiame pusę citrinos sulčių. Patiekiame su citrinos skiltelėmis, norintys gali dar papildomai paskaninti savo paella.
Skanaus!

2011 m. rugsėjo 16 d., penktadienis

Tamsi naminė duona

Taigi, gavau lauktuvių skrudinto ruginio salyklo ir iškarto prasideda bandymai. Pirmas bandymas - tamsi duona. Gavosi labai minkštutė, tamsi, tikra lietuviška duona! Receptą ėmiau iš Delona puslapio, tik šiek tiek adaptavau kiekius.




Reikia:
650 ml vandens
4 v.š. aliejaus
370 gr. kvietinių miltų
300 gr. ruginių miltų + 5 v.š. miltų raugui
50 gr. nesijotų, rupaus malimo kvietinių miltų
4,5 v.š. ruginio skrudinto salyklo
3 a.š. druskos
6 a.š. sauso raugo
3 v.š. cukraus arba medaus
3 a.š. sausų mielių
dėjau po mažą saujelę traiškytų linų sėmenų, saulėgrąžų, šaukštelį kmynų

1 etapas
Paruošiame raugą: į dubenį įpilame 220 ml šilto vandens, sausą raugą. 5 šaukštus ruginių miltų, cukrų, sausas mieles. Viską gerai išmaišome, uždengiame ir pastatome šiltai minimum pusvalandžiui. Raugas turi gerokai suputoti ir pakilti.

2 etapas
Kol rūgsta raugas pasiruošiame salyklą: į didelį dubenį sudedame salyklą, druską, aliejų, pagardus (kmynus saulėgrąžas ir t.t.) ir užpilti 440 ml verdančio vandens. Gerai išmaišome, uždengiame ir palaukiame kol atvės.

3 etapas
Į dubenį ant salyklo plikinio suberiame 300 gr. ruginių miltų, tada 370 gr. kvietinių miltų ir 50 gramų rupių kvietinių miltų. Sudedame pakilusį raugą ir gerai išminkome tešlą. Jei tešla per skysta, įberiame dar truputį miltų. Tešla turi lipti prie rankų, bet ne per daug. Turi būti įmanoma suformuoti kepaliuką. Uždengiame rankšluostėliu ir paliekame šiltai valandai kilti. Po valandos dvigubai pakilusią tešlą lengvai perminkome ir padalinę į dvi dalis dedame į kildinimo krepšelius ar kepimo formas. Dar po valandos šauname duonytes į orkaitę įkaitintą iki 250 laipsnių. Kartu į žemiau esančią skardą įpilame stiklinę verdančio vandens. Kepame su garais 15 minučių, tada garus išleidžiame, sumažiname temperatūrą iki 190 laipsnių ir kepame dar 35-40 minučių. Atvėsiname pilnai ant grotelių
Skanaus!


2011 m. rugsėjo 9 d., penktadienis

Bulvytės DeLuxe

Aš ne Beata, bet irgi galiu pristatyti puikias bulvytes, tinkančias ir krepšiniui, ir prie alaus, garnyro, ar šiaip kaip užkandis. Ir kas gi nešauna į galvą vyrui, vienam pasilikusiam namie. Ogi išsikepti šių bulvyčių, dar vadinamų JoJo, įsipilti stiklą gero viskio ir sėsti prie krepšinio transliacijos. Na bet prieš sėsdamas dar spėsiu pasidalinti receptu.



Reikia:
0,5 kg nedidelių bulvių
40 gr. sviesto
40 gr. miltų
30 gramų labai smulkiai tarkuoto parmezano (ar pvz. Džiugo)
1 šaukštelis garstyčių sėklų, sugrūstų grūstuvėje
1 šaukštelis salierinės druskos (arba druskos sumaišytos su trintomis salierų sėklomis)
1 šaukštelis rūkytos paprikos miltelių (arba paprastos paprikos)
1/4 šaukštelio kajeno pipirų, ar čili miltelių
šviežiai maltų pipirų

Orkaitę įsikaitinam iki 180 laipsnių. Ištepam sviestu formą ir dedam į orkaitę.
Maišelyje sumaišome miltus, sūrį, ir prieskonius.
Bulves labai gerai nuplauname ir padaliname į nedideles skilteles. Reikėtu pasistengti, kad skiltelės būtų panašaus dydžio, tada jos vienodai iškeps. Skiltelių jokiu būdu neplauname ir nesausiname.
Dedame bulvių skilteles į maišelį su miltais ir užsukę labai gerai pakratome, kad visos bulvės pasidengtu šiuo mišiniu.
 Dedame bulves nupjautąja briauna į įkaitusią formą ir šauname į orkaitę. Po 30 minučių apverčiame ant kitos plokštumos ir kepame dar 30 minučių, kol bulvės bus minkštos (jei skiltelės nedidelės užteks kepti 20 minučių).
Valgykit vienas, su padažu, ar kaip tik širdis geidžia.
Skanaus!!!

2011 m. rugsėjo 8 d., ketvirtadienis

Naminės griliaus dešrelės

Teko garbė būti aplankytiems žmonos močiutės, o ji tikra meistrė virtuvėje. Taigi pasinaudojęs proga, paprašiau pagalbos gaminant dešreles. Kam yra tekę jas daryti, žino, kad vienam gali būti be galo sunku. Taigi, dešreles darėm jau ne pirmą kartą, bet šį karta jos gavosi itin gardžios ir kvapnios. Nerealiai skanu buvo pakepinus jas ant griliaus... Todėl ir pavadinau jas "griliaus dešrelėmis"


Aš naudojau tik kiaulieną, riebesnę šoninę ir sprandinę. Patirtis sako, kad dešrelės liesos mėsos nemėgsta, kaip ir labai smulkiai maltos, taigi ši kartą trečdalį riebesnės mėsytės sumaliau stambiau, o likusią, įprastai - smulkiai. Mėsos turėjom - 2 kilogramų šoninę ir 1 kilogramą sprandinės. Užteko prikimšti 1 pakelį plonų žarnų į kurį sudėta visi 5 metrai :)
Tada dėjom 3 labai gerai sukapoto česnako skilteles, kelis didelius žiupsnius smulkios druskos, 1 šaukštelį malto imbiero miltelių, 2 šaukštelius rūkytos paprikos miltelių, 2 kupinus šaukštus itališkų picos prieskonių, į kuriuos įeina - džiovintas bazilikas,raudonėlis ir mairūnas, 2 šaukštus pipirų ir 2 šaukštus tabasco chiptole padažo (va tokio). Manau, kad pagrindiniai ingridientai, dėl kurių šios dešrelės gavosi tokios skanios, tai chiptole ir paprika. Viską labai labai gerai permaišyti rankomis, apie 5 minutes, kas nebijo, gali truputį lyžtelėti, gal mažu druskos trūksta. Jei netrūksta, tada imam plonas žarnas, jungiam mėsmalę su dešrų priedu ir pirmyn! Dešreles reikėtų užsukinėti į skirtingas puses, nes jos labai mėgsta atsisukti :) Šaldytuve gali stovėti ilgiau nei savaitę. Jei valgytojų nėra daug, tai pusę iškart kiškit į šaldiklį
Skanių dešrelių!