Puslapiai

2011 m. rugpjūčio 30 d., antradienis

Itališkos šparaginės pupelės

Pagaliau ir pas mus darželyje užderėjo pupelės, jau tiksliau beveik baigėsi, bet šiais metais kaip niekada daug, skinu, jau kelinta kart ir vis dar randu. Pataikiau ant labai geros rūšies.. Super skanios ir derlingos!

Paprastai valgom šias pupeles išvirtas ir apkeptas su sūriu, bet šiandien išbandžiau itališką itin paprastą receptą. Irgi labai skanu. Valgėm tiesiog kaip atskirą patiekalą, bet galima naudoti ir kaip garnyrą.



Reikia:
600 gr. šparaginių pupelių
40 gr. džiūvėsėlių
4 nuluptos česnako skiltelės
50 ml alyvuogių aliejaus
druskos
2 šaukštai kapotų plačialapių petražolių

Pupeles gerai nuplauname ir metame į verdantį vandenį. Verdame apie 8 minutes, kad pupelės būtų minkštos, bet, kad neprarastų spalvos ir konsistencijos. Išvirusias nukošiame ir perplauname šaltu vandeniu.
Tuo tarpu įsikaitiname keptuvėje aliejų ir dedame nesmulkintas česnako skilteles, kepame apie 3-4 minutes, kol įgaus rusva, auksinę spalvą. Išimame česnaką ir išmetame. Dedame džiūvėsėlius ir gerai maišome, kepame kol šiek tiek paruduos, 2-3 minutes. Kratome į keptuvę nuvarvėjusias šparagines pupeles, pagardiname druska, užberiame kapotų petražolių ir pakepiname,
kol pupelės sušils. Kaip jau minėjau,
galima valgyti vienas ar kaip garnyrą.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 27 d., šeštadienis

Bandelės a la Parker House

Šios bandelės yra The Parker House Hotel restorano, esančio Bostone nuopelnas. Labai purios, minkštutės, sviestinės bandelės, kurias galima kepti su įvairiais įdarais ar be jų. Labai tinka pusryčiams ar kaip užkandis prie pietų stalo. Kadangi dariau pirmą kart, tai nelabai gavosi ideali forma, bet skonis tikrai nepriekaištingas.



Reikia:
2 šaukštelių sausų mielių
250 ml pieno
60 gr. lydyto, nesūdyto sviesto
30 gr. lydyto sviesto aptepimui
2 v.š cukraus
2 išplakti kiaušiniai
560 gr kvietinių miltų (man kažkodėl buvo itin skysta tešla, tai aš naudojau 100 gramų daugiau)
2 a.š. druskos

Truputį pašildome 100 ml pieno ir suberiame mieles. Nemaišome minimum 5 minutes. Pašildome likusį pieną, kartu su sviestu ir cukrumi, kol viskas pataps vienu skysčiu. Atvėsiname iki kambario temperatūros ir įmaišome kiaušinius su mielių mišiniu.
Miltus ir druską sumaišome kartu, padarome viduryje šulinį ir supilame skystį. Minkome apie 10 minučių, jei matome, kad tešla per skysta, pridedame po 1 šaukštą miltų, tačiau reikėtų atsargiai, kad tešla nepasidarytų per kieta. Patepame sviestu dubenį ir dedame tešlą 1-1,5 valandos, kad pakiltų dvigubai.
Pakilusią tešlą pirštais suspaudžiame ir leidžiame pastovėti 10 minučių. 
Padaliname tešlą į 2 dalis ir iš kiekvienos iškočiojame 20x40 cm stačiakampį. Supjaustome šį stačiakampį mažesniais 5x10 cm dydžio. Vidinę bandelių pusę patepame tirpintu sviestu. Susukame, palikdami 1 cm kraštelį laisvą ir dedame į kepimo skardą vieną prie kito, kad bandelė užliptų ant prieš tai buvusios bandelės laisvo kraštelio. Uždengiame rankšluosčiu ir paliekame 30 minučių kildintis. Orkaitę įsikaitiname iki 200 laipsnių ir šauname bandeles prieš tai patepę tirpintu sviestu. Kepame apie 20 minučių. Aš po 10-ties minučių turėjau karštį sumažinti iki 170 laipsnių, nes labai jau greit rudavo.

Šį kartą pusę bandelių dariau su tuno įdaru, kuriam paėmiau skardinę tuno aliejuje, pakepiau apie 3 minutes kartu su smulkinto svogūno sauja ir kapota česnako skiltele.  Įdėjau 2 šaukštus pomidorų tyrės, druskos, pipirų, šaukštą kapotų petražolių ir viską gerai išmaišęs pakepinau dar 1 minutę. Patepiau šiuo mišiniu tešlą ir susukau.
Skanaus!



2011 m. rugpjūčio 26 d., penktadienis

Lašišos sriuba vidužemio jūros stiliumi



Reikia:
1 v.š. alyvuogių aliejaus
25 gr. sviesto
1 svogūnas, gerai sukapotas
1 morka, supjaustyta mažais gabalėliais
1 bulvė, mažais gabalėliais
1 sukapota česnako skiltelė
1 šaukštelis paprikos miltelių
2 žiupsniai šafrano
2 nulupti ir kubeliais supjaustyti pomidorai
1 v.š. pomidorų tyrės
900 ml žuvies sultinio
100 ml balto vyno
2 lašišos gabaliukai, kiekvienas apie 200 gr.
150 ml pieno
150 ml grietinėlės
druskos ir pipirų

Puode įkaitiname sviestą su aliejumi, sudedame svogūną ir kepiname apie 5 minutes. Kai suminkštėja sudedame bulvę ir morką ir dar pakepiname apie 5 minutes.
Įmaišome česnaką, papriką, šafraną ir pomidorus ir leidžiame pastovėti apie 1 minutę. Supilame sultinį, pomidorų pastą ir vyną. Sudedame lašišos gabalėlius, įberiame druskos ir pipirų, uždengiame dangčiu ir leidžiame pavirti  apie 10-12 minučių, kol lašiša pradės byrėti, ją lengvai paspaudus peiliu.
Išimame lašišą iš sriubos, jei ji buvo su oda ir kaulais, išimame juos ir suplėšome žuvį mažesniais gabalėliais. Atsidedame pusę žuvies, kitą dali dedame atgal į puodą. Supilame pieną ir grietinėlę ir viską gerai permaišome trintuvu iki norimos konsistencijos. Aš nemaliau iki visai glotnios tyrės, nes namiškiai mėgsta, kai sriuboje yra ko pakramtyti :) Jei reikia dar paskaniname prieskoniais, dar karta pašildome ir pilame į lėkštes. Pašlakstome geros kokybės alyvuogių aliejumi ir pabarstome kapotomis petražolėmis.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 21 d., sekmadienis

Griliuje kepta "mechoui" ėriuko kulšis


Penktadienis nustebino gana neblogu oru. Netgi buvo įmanoma išeiti į verandą ir "nurengti" grilių. :) Prieš porą dienų iš šaldiklio buvom išsitraukę ėriuko kulšelę, apie 2 kilogramų svorio. Parą palaikėme vandenyje su citrinos sultimis (šiek tiek sumažina specifinį avienos skonį ir kvapą, kurio visiškai panaikinti nereikėtų, nes tame ir ėrienos esmė). Likus dienai iki kepimo padariau afrikietišką mechoui marinatą, kuriam reikia:

20 mėtų lapelių
2 didelių šaukštų medaus
1 citrinos sulčių
4 šaukštų alyvuogių aliejaus
dviejų šaukštelių druskos
1 šaukštelio kumino (romos kmynų)
1/2 šaukštelio kajeno pipirų
2 šaukštelių rūkytos paprikos miltelių
2 česnako skiltelių, išspaustų

Mėtų lapelius suplėšome ir sumaišome su likusiais ingridientais. Dedame kulšį į maišelį ir marinuojame per naktį šaldytuve. Reikėtų išimti iš šaldytuvo porą valandų prieš kepant. Dedame ant griliaus ar virš laužo, prieš tai nuėmę mėtų lapelius ir kepame apie 2 valandas. Galima pirmą valandą kepti orkaitėje, o po to perkelti ant griliaus. Reikia dažnai vartyti, kad nesudegtų ir visa iškeptų tolygiai. kepimo pabaigoje verta įsmeigti termometrą, kad rezultatas butų nepriekaištingas. Ėriena bus jau valgoma - rožinė, kai termometras rodys 70 laipsnių. Prie 74 laipsnių mėsa bus pilka ir labai labai sultinga. Nuėmus nuo griliaus apdengti folija ir leisti pastovėti apie 10 minučių. Pjauname plonomis riekelėmis ir patiekiame su mėtų padažu ir ant griliaus keptomis bulvėmis
Skanaus!


2011 m. rugpjūčio 19 d., penktadienis

Risotto su voveraitėmis

Norvegijoje yra mažiausiai 3 rūšys valgomų voveraičių. Yra tokios, kaip mes įpratę matyti, geltonos. Tačiau yra ir pilkai geltonos, kaip piltuvėliai ir tamsiai geltonai oranžinės kaip trombonai. Pirmosios vadinasi - traktkantarell, atrodo štai taip

antrosios - trompetkantarell
IMGP9613gul trompetkantarell 010_1

Visos šios voveraitės valgomos ir labai skanios. Labai tinka itališkam risotto.



Reikia:
400 gr arborio - rissoto ryžių
1 litro sultinio (aš dažniausiai sunaudoju 1,3 ltr.)
1-2 taurių balto sauso vyno ar vermuto
didelio svogūno
2 skiltelių česnako
saliero stiebo (galima ir nedėti, bet įdėti verta)
sviesto
2 šaukštų alyvuogių aliejaus
saujos parmezano sūrio
keleto saujų apkeptų voveraičių

Puodą storu dugnu (labai praktiška naudoti nelimpantį) įkaitiname ant ugnies, įpilame alyvuogių aliejų ir įdedame gerą gabalą sviesto. Sviestui ištirpus sudedame susmulkintus svogūną, česnaką ir salierą ir apie 5-6 minutes pakepiname, tačiau reikėtų saugoti, kad nepradėtu ruduoti. Sudedame ryžius ir pakepiname porą minučių. Supilame vyną. Sumažiname karštį ir visą laiką maišant kepame, kol vynas įsigers į ryžius, apie 3 minutes. Pilame 2-3 samčius karšto sultinio ir lėtai maišome, sultinys turi visiškai susigerti į ryžius, tik tada pilti sekantį samtį, po pirmojo užpylimo, po to pilame tik po 1 samtį. Visas procesas trunka apie 20 - 30 minučių. Jei sultinys baigėsi, o ryžai dar kietoki, įpilame virinto vandens. Likus 5 minutėms iki virimo pabaigos įmaišome keptas voveraites. Ryžiams išvirus išjungti ugnį, įtarkuoti parmezano, įdėti sviesto, uždengti dangčiu ir palaikyti porą minučių.
Skanaus!

Įdaryti kiniški blyneliai "Sher Pang"


Reikės:
Tešlai:
 450 gr. kvietinių miltų
225 ml vandens
4 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus
druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų

Įdarui:
400 gr kiaulienos faršo
sauja labai smulkiai sutarkuoto baltagūžio kopūsto
šviežių petražolių arba kalendros
sutarkuotos šviežios imbiero šaknies, apie 2 cm
4 pavasariniai svogūnai, smulkiai supjaustyti
1 skiltelė česnako, labai smulkiai sukapota
šviežiai maltų pipirų
jūros druskos

Pasidarome tešlą, sumaišydami miltus, vandenį, aliejų ir prieskonius. Gerai išminkome kol nebelips prie rankų, įvyniojame į maistinę plėvelę ir dedame į šaldytuvą valandėlei.
Kai jau būsite pasiruošę daryti blynelius, sumaišykite visus įdaro ingridientus dubenyje ir gerai permaišykite rankomis. Padalinkite tešlą į 8 dalis. Taip pat ir įdarą. Rankomis darykite blynelius, kurie turėtų gautis apie 12 cm diametro ir 1 centimetro storio. Dėkite įdarą ir lenkite kraštus į viršų. Pradėkite nuo vieno krašto ir lenkite vis po nauja klostę eidami palei tešlos apskritimą. Blynelis turėtų gautis apie 2,5 cm storio ir 8 cm diametro. Tą patį pakartokite su likusiais blyneliais. Sudekite juos ant aliejumi pateptos skardos ir "pašaukite" į šaldytuvą pusvalandžiui.
Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir dėkite blynelius "užlankstymu" į apačią. Švelniai spauskite mentele, kol blyneliai pasidarys apie 1 cm storio ir 10 cm pločio. Kepti reikėtu apie 4 minutes kol gražiai paruduoja iš vienos pusės. Tada apverčiame ir švelniai paspaudžiame mentele, bet TIK 1 kartą! Pakepame dar 5 minutes. Galite perlaužti vieną, kad įsitikinti jog mėsa iškepė.
Patiekite su sojos padažu, švelniu čili padažu ir būtinai apšlakstykite citrinos sultimis
Skanaus! :)

2011 m. rugpjūčio 16 d., antradienis

Quesadilla su vištiena ir guacamole padažu

Meksikietiškas užkandis, labai tinkantis ir lengviems pietums, skaniausias karštas, bet galima valgyti ir šaltą.




Reikia:
8 kvietinių tortilijų
2 didelės vištienos krūtinėlės
200 gramų fermentinio sūrio (idealiausia būtų maišyti mocarelą su čedaru)
4 pavasariniai svogūnėliai
2 skiltelės česnako
druskos ir pipirų
1 čili pipiras
kapotų petražolių papuošimui

Guacamole padažui:
2 didelių prinokusių avokadų
pusės nedidelio svogūno
1 laimo sulčių (galima naudoti ir tolygų kiekį citrinų sulčių)
poros šaukštų alyvuogių aliejaus
1 išspausta česnako skiltelė
1/4 šaukštelio romos kmynų (kumino)
šaukštas kapotų petražolių arba kalendros
kas mėgsta aštriau reikėtų įpjaustyti 1 žalią čili pipirą

Vištieną apkepame keptuvėje ir suplėšome gabaliukais. Sūrį sutarkuojame ir sumaišome su smulkintais svogūnėliais ir česnakais. Pagardiname druska, pipirais ir labai gerai sukapotu čili pipiru. Visus ingridientus gerai sumaišome, ketvirtadalį dedame ant tortilijos lakšto ir užklojame kitu blynu.
Keptuvę patepame aliejumi (labai nedaug) ir dedame įdarytą tortiliją. Kepame apie 4 minutes ant vidutinio stiprumo ugnies, vis patikriname, kad nesudegtų. Kepant dažnai paspaudžiame iš viršaus, kad išsilydęs sūris sulipintų abu blynus. Parudavus apatiniam lakštui, atsargiai apverčiame ir švelniai paspausdami kepame dar 4 minutes. Išėmę dedame į lėkštę ir pjaustome į 4 dalis. Tepame guacamole padažą, kuri pasiruošiame labai paprastai.
Išsilukštename avokadus, ir pasmulkinę į kelis gabalus dedame į indelį kartu su laimų/citrinų sultimis ir aliejumi. Sutriname viską šakutės pagalba iki norimos konsistencijos ir įmaišome kapotą svogūną, česnaką, kuminą, čili ir petražoles. Paskaniname druska ir pipirais.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 13 d., šeštadienis

Dvejopai kepta šoninė

Norvegijoje keletas mėnesių prieš Kalėdas ir porą mėnesių po, parduotuvės "išmeta" itin pigios ir skanios kiaulienos šoninės. Mat kepta šoninė su traškia odele įeina į tradicinę norvegišką kalėdinę lėkštę. Juletalerken, taip ji vadinasi norvegiškai. Į ją dar įeina tokia baltos spalvos dešra, pora kotletukų iš 10 kartų permalto faršo, pora virtų bulvikių, troškinti kopūstai, bruknių padažas ir aišku savaime orkaitėje kepta šoninė. Prieš Kalėdas šią "lėkštę" gali rasti kiekvienoje kavinėje ar net aukščiausios klasės restorane. Ją kepa ir kitus mokina žymiausi virtuvės meistrai, tokie kaip Eyvind Helstrøm. Parduotuvėse pardavinėjama speciali forma kepti tokiai šoninei, ji turi išgaubtas groteles, kad šoninė kepdama būtų pakilusi per vidurį ir gautųsi ideali, traški odelė.
Ši šoninė būna 2 rūšių - tynnribbe, tai plonoji šoninės dalis ir familieribbe, tai kokius 3 kartus storesne dalis.
Šį kartą kepiau ja norvegiškai ir kinietiškai. Mūsų skoniui labiau priimtina buvo norvegiška, kinietiškoje gal šiek tiek per daug anyžiaus prieskonio..


Reikia :
po 1,5 kg plonos šoninės
kinietiškam variantui - šaukšto druskos ir poros šaukštų penkių prieskonių mišinio
norvegiškam variantui - šaukšto druskos ir šaukšto šviežiai maltų pipirų

Abi šonines ištrinam su joms priklausančiais prieskoniais, dedame į indą, uždengiame ir dedame į šaldytuvą nakvoti. Beje, jei šoninių oda nesuraižyta kvadratėliais, reikėtų tai padaryti patiems aštriu peiliu, bus lengviau atpjauti iškeptą ir geriau nubėgs riebalai.
Išimame iš šaldytuvo valandėlę prieš kepant. Kinietišką variantą kepam taip - dedam "skūra" į viršų į skardą ir šauname į orkaitę iš anksto įkaitinta iki 225 laipsnių. Kepame apie 20 minučių ir sumažinę temperatūrą iki 175 laipsnių, kepame dar apie valandą. Jei baigiant kepti odelė nepakankamai traški, porai minučių įjungiame grilių. Pjaustome kąsnio dydžio gabaliukais ir patiekiame tiek karštą tiek šaltą.
Norvegišką kepame šiek tiek kitaip. Pirmiausia šoninę šauname į orkaitę odele žemyn ir į skardą įpilame 1 stiklinę vandens. Uždengiame skardą folija ir kepame pusę valandos 225 laipsniuose. Praėjus pusvalandžiui traukiame šoninę lauk, išpilame vandenį, apverčiame mėsytę ir po jos viduriu pakišame suglamžytą folijos gabalą, kad šoninė būtų pasikėlusi per vidurį (tas reikalinga tam, kad nuo jos kepant nubėgtu riebalai ir odelė taptų traški). Kepame apie valandą 175 laipsnių temperatūroje.
Traukiame abi šonines iš orkaitės, paliekame pastovėti 5 minutes ir pjaustome. Patiekiame su virtomis ar keptomis bulvėmis, raugintais ar marinuotais kopūstais.
Skanaus!

Pytt i panna - maži gabalėliai keptuvėje

Tai beveik nacionalinis švediškas patiekalas, kuris reiškia "maži gabalėliai keptuvėje". Norvegijoje ir Švedijoje galima nusipirkti šaldytu pusfabrikačio pavidalu ir greitai pasišildyti keptuvėje, bet taip galima elgtis tik visiškai neturint laiko. Šis patiekalas labai greitai ir neskausmingai pasidaro namų sąlygomis. Iš tikrųjų tai super valgis, kuris patinka ir mažam ir dideliam, galima sunaudoti visus šaldytuve esančius likučius.


Reikia:
1 kg bulvių
3 didelių morkų
2 vidutinių svogūnų
300 gr bet kokios anksčiau iškeptos mėsos, puikiai tinka kalėdinė norvegiškai kepta šoninė
keletas griežinėlių rūkyto kumpio
6-7 griežinėliai saliamio
džiovinto arba šviežio česnako
daug šviežių ar šaldytų krapų

Užpilui:
1 šaukšto garstyčių
1 šaukšto vyno acto
3 šaukštų gero extra virgin alyvuogių aliejaus
šaukšto kapotų krapų
šaukšto kapotų petražolių
šaukštelio šviežio kapoto ar džiovinto šalavijo

Rūkytą kumpį pjaustome gabaliukais ir metame į keptuve, kepame kol išsiskirs riebalai, apie porą minučių. Dedame likusias mėsas ir apie 1x1 cm gabaliukais pjaustytas daržoves. Porą minučių pakepiname ant gana stiprios ugnies gramdydami nuo dugno viską kas prilipo.. :) Kad greičiau iškeptų galima pridengti dangčiu, bet reikia nepamiršti kas porą minučių pamaišyti. Turėtų iškepti panašiai per 20-30 minučių. Reikėtu neperkepti, kad bulvės nesukristų. Jau visai baigus kepti, gerai išmaišome padažiuko ingridientus ir supilame į keptuvę, gerai viska sumaišome. Švedai patiekia šį skanumyną su žaliu putpelės kiaušiniu, kuris įmaišomas į patiekalą prieš pat valgant. Puikus priedas - marinuoti agurkėliai ir burokėliai. Į patiekalą druskos dėti turėtų nebereikėti, nes pakankamai druskos išsiskiria iš kepamų mėsyčių.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 12 d., penktadienis

Wellingtono jautiena kitaip

Tikroji wellingtono jautiena ruošiama iš jautienos filė/nugarinės. Ši versija paprastesnė ir pigesnė, nes naudojamas faršas.


Reikia:
500 gramų jautienos faršo
1 bulvės
1 svogūno
1 morkos
1 saliero stiebo
2 česnako skiltelių
saujos šaldytų žirnelių
5 lakštu sluoksniuotos tešlos
rozmarino
1 kiaušinio
druskos pipirų
aliejaus

Kubeliais supjaustome daržoves. Keptuvėje įkaitiname porą šaukštų aliejaus ir dedame daržoves. Kepame apie 10 minučių kol šiek tiek suminkštės, įberiame rozmarino. Likus vienai minutei iki kepimo pabaigos suberiame žirnelius. Išplakame kiaušinį ir pusę jo pilame į faršą. Dedame druskos ir pipirų, bei sudedame daržoves. Kai viskas šiek tiek ataušta, gerai išmaišome. Sluoksniuotą tešlą šiek tiek pakočiojame, maždaug iki servetėlės dydžio. Prie ilgosios kraštinės dedame faršo ir daržovių mišinio, kitą kraštą patepame kiaušinio plakiniu ir suvyniojame (kaip suši), gerai užspaudome galus. Aptepame likusiu kiaušinio plakiniu ir šauname į orkaitę įkaitintą iki 180 laipsnių. Kepame apie 45 minutes, kol gražiai paruduos.
Skaniausia patiekti su grybų ar svogūnų padažu. Garnyrui labai tinka švieži, svieste troškinti kopūstai.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 10 d., trečiadienis

Abbaccio arba ėriena romietiškai


Reikia:
apie 1 kg ėrienos
alyvuogių aliejaus
2 skiltelės česnako
šalavijo
rozmarino, geriausiai naudoti šviežius, bet jei neturit tiks ir džiovinti
1 v.š. miltų
100 ml vyno acto
6 ančiuviu filė

Ėriena supjaustome 2 cm dydžio gabaliukais ir dedame į įkaitintą ir aliejumi pašlakstytą keptuvę. Kepame apie 3-4 minutes. Dedame smulkintą česnaką ir prieskonius. Paskaniname druska ir pipirais. Gerai išmaišome ir pakepame apie 1 minutę.
Sukratę miltus gerai išmaišome ir pakepame apie 1 minutę. Pilame actą ir pastoviai maišydami kepame ne daugiau pusės minutės. Tada įpilame 250 ml vandens, palaukiame kol užvirs, pusiau pridengiame dangčiu ir leidžiame virti apie 50 minučių, kol mėsa pasidarys minkštutė. Kartais pamaišome, reikalui esant įpilame šiek tiek vandens.
Kai jau ėriena beveik paruošta, dedame ančiuvius į mortyrą, įpilame 1 v.š. vandens ir gerai sutriname, kol pasidarys košė. Dedame šia košelę į ėrieną, gerai išmaišome ir pakepame 2 minutes. Kepti ilgiau negalima, nes ančiuviai permuš puikų ėrienos skonį.
Skaniausia būtų valgyti su bulvėm keptomis orkaitėje ir pabarstytomis rozmarinu.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 8 d., pirmadienis

Jautiena à la Lindström

Tai klasikinis švediškas patiekalas, turintis ir rusiško prieskonio (burokėliai, kaip žinia labai populiarūs Rusijoje) Šiek tiek primena hamburgerį, tačiau turi burokėlių saldumo ir kaparėlių sūrumo. Buvo pristatytas Švedijoje 1862 metais Henrik'o Lindström'o, kuris gimė ir užaugo Peterburge, švedų šeimoje.


Reikia:
400 gr. labai geros kokybės jautienos faršo
poros marinuotų burokėlių
1 šaukšto dižono garstyčių
5 kiaušinio trynių
3 šaukštu kaparėlių
druskos ir pipirų
1 šaukštas augalinio aliejaus

Prieskoniniam sviestui:
keletos šakelių šviežių petražolių
100 gr kambario temperatūros sviesto
1 česnako skiltelės
žiupsnio druskos, žiupsnio juodųjų pipirų

Ruošiam sviestą - ištriname sviestą su kapotomis petražolėmis, išspaustą česnako skiltelę, druska ir pipirais. Į kiaušinių formeles klojame maistine plėvele ir užpildome sviestu. Dedame į šaldytuvą, kad sustingtų.

Burokėlius smulkiai supjaustome ir sumaišome su faršu, kartu su visais ingridientais. Formuojame "burgerius" ir kepame iš kiekvienos pusės po 3 minutes. Mėsa gali būti šiek tiek rožinė viduryje, tada bus labai sultinga ir skani.

Dedame "burgerį" į lėkštę, ant viršaus sodiname sustingusį prieskoninį sviestą.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 6 d., šeštadienis

Jaučių uodegos su bulvių koše



Mažai kas isivaizduoja, koks skanus patiekalas yra jaučių uodegos. Kaip teigiama iš jų galima išvirti patį skaniausią sultinį pasaulyje. Manau, kad tai tiesa. Štai receptukas pagal kurį gaminame labai skanias jaučių uodegas. Tiesa, laiko tam tikrai reikia nemažai :)

Reikia:
apie 1 kg jaučiu uodegų (sukapotų 3-4 cm gabaliukais)
2 morkos
1 didelis svogūnas
sviesto
lauro lapų
druskos ir pipirų
ir
bulvių košės

Uodegas dedame į įkaitintą puodą, kuriame jau ištirpdytas sviestas. Apskrudiname iš visų pusių (apie 5 minutes), sudedame smulkintas morkas ir svogūną ir dar šiek tiek apkepiname. Viską užpilame verdančiu vandeniu, sumažiname ugnį iki silpnos ir verdame apie 5-6 valandas (verdant greitpuodyje, tas pats procesas įvyksta lygiai per 2 valandas). Mėsa turi tapti tamsiai tamsiai ruda ir beveik nukristi nuo kaulu. Jokiu būdu neimti mėsos kol ji dar šviesi!
Mėsytei išvirus išimti iš sultinio ir nuimti nuo kaulų. Į sultinį įdėti šaukštą miltų ir pavirti keletą minučių pastoviai maišant kol sutirštės.
Dėti į lėkštę bulvių košę, ant viršaus mėsytę ir užpilti padažiuku. Skonis nepakartojamas, vertas to laukimo ir springimo seilėmis, kai po poros valandų virimo pakvimpa visi namai!!
Skanaus!

Lašiša creme fraiche padaže

Šis paprastas nerealiai malonaus skonio patiekalas nepaliks nei vienam abejonių. Beje, su šiuo receptu laimėjau findus.no rengtą konkursą. Už tai esu be proto dėkingas savo žmonai :)


Reikia:
700 gramų šviežios lašišos filė, be odos ir kaulų
1 indelio creme fraiche
poros šaukštų sojos padažo
šaukšto garstyčių (nebūtinai)
poros žiupsnių kapotų krapų
šlakelio aliejaus
druskos ir pipirų

Lašišą supjaustome skersai, apie 3 cm gabalėliais ir pakepiname keptuvėje su šlakeliu aliejaus. Kepti reikia ant gana stiprios ugnies apie 3 minutes iš kiekvienos pusės. Sudedame visą indelį creme fraiche, pilame sojos padažą, paskaniname druska bei pipirais. Dedame krapus ir leidžiame viskam gerai sušilti. Virti ar troškinti nereikia, tik sušildyti.
Patiekti su virtomis bulvėmis, morkomis ir šiltomis agurkų salotomis.
Skanaus!

Mėlynieji moliuskai, garinti portveine

Šie jūros gyviai nuostabaus skonio, paprastas, o kartu ir neįprastas patiekalas. Labai tinka draugų pasisėdėjimams, vakarėliams. Be abejo, kad ir šiaip puikus vakaro užkandis. Galima juos dėti ant picos, valgyti su makaronais, garinti vyne, ar pomidorų padaže. Jei valgomi vieni (be makaronų ir picų) tada labai tinka itališka focaccia duona ar skandinaviška traški duonelė. Pas mus Norvegijoje šie gyvūnai palyginti nebrangūs, tad galima jais mėgautis dažnai. Kai kurie žmonės netgi patys renka juos pakrantėse. Jie gyvena prisitvirtinę ant akmenų, įvairių nuskendusių trosų ir lynų. Tik prieš renkant reikėtų pasitikrinti internete ar planuojamoje rinkti vietoje nepasitaiko nuodingų. Deja kartais taip atsitinka.
Ruošiantis priimti svečius reikėtų skaičiuoti po 1 kilogramą žmogui. Norint sumažinti suvartojimą :) galima patiekti daugiau duonos. Itin skanu mirkyti itališką duoną padaže...

150 kilometrų nuo mūsų gyvenamos vietos yra superinė kavinukė, kuri būtent ir tiekia šiuos moliuskus, beje jie ir užauginti visai šalia - Åfjord'e. Kavinukė labai paprastutė, bet maistas itin gardus. Taipogi atsiveria nepakartojamas vaizdas į vandenyną, kartu su žuvėdrų klyksmu. Nelabai ji populiari tarp užsieniečių, manau trūksta reklamos, tačiau vietiniai (ir tokie kaip mes) pasiryžta nuvažiuoti 150 ir daugiau km, kad paragauti šio delikateso (Norvegijos keliais 100 km važiavimas užtrunka vos ne 2 valandas).  Visiems gyvenantiems ir besilankantiems Norvegijoje rekomenduoju šią kavinę. Ji randasi Stokkøya saloje, ten beje retas reiškinys Norvegijoje, beveik balto smėlio pliažas. Jie taip pat ruošia žuvienę ir pannacotą, taipogi iš vietinių žaliavų.
Įdedu porą nuotraukų iš kavinės, o tada jau mano moliuskai.. :)

Kavinukė

Moliuskai

Žuvienė

Pannacota


Na, o dabar mano vakar gaminti moliuskai




Reikia:
1 sietelio (apie 1 kg) mėlynųjų moliuskų
poros šaukštų sviesto
saliero siebelio
vieno mažo mėlyno svogūno
pusės stiklinės portveino
druskos ir pipirų

Moliuskus labai gerai nuplauname po šaltu vandeniu ir nugremžiame visus nešvarumus. Nupjauname "barzdeles". Atsidariusius ir sudužusius išmetame, jie jau nebegyvi ir valgymui netinka..
Į didelį puodą dedame sviestą ir jam išsilydžius pakepiname kapotus svogūną su salieru. Pilame portveiną ir leidžiame nugaruoti alkoholiui. Ne daugiau nei vieną minutę. Dedame moliuskus, druską su pipirais ir padidiname ugnį iki maksimumo. Moliuskai neturi būti apsemti, kurie neapsemti, tie troškinsis ant garų. Gariname apie 3-4 minutes tada gerai pakratome puodą ir dar patroškiname 3 minutes. Kratome viską į lėkštę ir patiekiame su duona.
Skanaus!

2011 m. rugpjūčio 5 d., penktadienis

Norvegiška lasagne



Kas gyvena Norvegijoje tikrų tikriausiai žino, kad tikras nacionalinis norvegiškas patiekalas yra får i kål, ką išvertus į lietuvių kalbą reikštų - ėriukas kopūste. Tai tiesiog ėriena arba aviena virta su kopūstu. Nerealiai paprastas ir dar nerealiau skanus patiekalas. Šita lazanija ir yra įkvėpta šio norvegiško patiekalo.

Reikia:
50 ml ryžių, skirtu ryžių košei virti
150 ml pieno
800 gr kopūsto
3 šaukštai sviesto
3 šaukštai tamsaus cukraus sirupo
600 gramų ėrienos faršo
3 kiaušiniai
šaukštelis čiobrelio
1 šaukštas druskos
šviežiai maltų pipirų
200 ml veršienos buljono

Padažiukui - rozmarininiam jogurtui:
300 ml maistinio jogurto
1 česnako skiltelė
puses citrinos žievelės, tarkuotos
1 šaukštas sukapoto rozmarino
2 šaukšteliai medaus
šaukštelis druskos
žiupsnis maltų pipirų

Nuplauname ryžius ir verdame piene apie 20 minučių, kol pasidarys tiršta košė. Atšaldome. Kopūstlapius supjaustome kvadratėliais ir kepiname svieste apie 5 minutes pastoviai maišydami, pabaigoje sulašiname sirupą. Sumaišome faršą, ryžių košę, kiaušinius ir čiobrelį. Paskaniname druska ir pipirais. Imame ištepta sviestu formą lazanijai ir sluoksniuojame kopūstą su faršo mišiniu. Reikėtu pradėti ir baigti kopūsto sluoksniu. Supilame veršienos buljoną ir šauname į iki 150 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepame apie 75 minutes.
Padažui - sumaišome visus ingridientus. Česnakas turėtų būti išspaustas česnako spaudykle..
Dedame į lėkštę, patiekiame su padažu.
Skanaus!

Kalėdinis likeris


Šis likeris daromas likus lygiai 40 dienų iki Kalėdų. Kaip pastebėsite ingridientuose kartojasi skaičius 40.

Reikia:1 didelio arba 2 mažesnių EKOLOGIŠKŲ apelsinų (nepatariu naudoti neekologiškų, nes juk nenorėsite gerti visų 'cidų likučių, kurie lieka apelsino "skūroje" jį nupurškus n kartų)
40 gabalėlių cukraus. Galima naudoti tiek rudą tiek baltą cukrų, rudas duoda šiek tiek spalvos.
1 vanilės lazdelės
40 kavos pupelių
0,5 ltr. degtinės

Imame apelsiną į vieną ranką, šakutę į kitą ir negailestingai badome apelsiną, turėtumėte besti 40 kartų. Jei apelsinai 2, tada kiekvienam tenka po 20 dūrių :) Dedame į stiklainį. Dedame cukrų, kavos pupeles ir vanilę, viska užpilame velnio lašais. Stiklaini parinkite tokį, kad apelsinai būtų visiškai apsemti. Slepiame stiklainį vėsiai ir tamsiai ir brandiname 40 dienų.

Marinuotas sūris


Reikės:
200 gr. fermentinio sūrio (aš naudojau Jarlsberg, tinka bet koks gerai subrandintas sūris)
saulėje džiovintų pomidorų
šviežio ar džiovinto česnako
džiovintu raudonėliu, čiobrelių ir mairūnų
1 džiovinto čili pipiriuko
rapsų aliejaus, šalto spaudimo

Sūrį supjaustome maždaug 1x1 cm gabaliukais. Džiovintus pomidorus perpjauname į kelias dalis. Ant dugno dedame kelis pomidorų gabaliukus, barstome prieskonių, rankomis sutraiškome čili pipirą.  Dedame supjaustytą sūrį ir pomidorus šiek tiek pasluoksniuodami. Viską užpilame rapsų aliejumi. Beje, indelį geriau sterilizuoti. Uždarome dangteliu ir statome į šaldytuvą minimum porai dienų, kad pasimarinuotų. Naudoti galima salotoms ar tiesiog šiaip kaip aperityvą/tapas :)
Skanaus :) 

Aromatinga jūros druska


Imame gerą saują jūros druskos (geriausia naudoti alia ekologišką, nerafinuotą, dar drėgną jūros druską) ir beriame į mortyrą/trintuvę. Dedame po žiupsnį džiovinto čiobrelio, raudonėlio, šalavijo ir rozmarino. Su prieskoniais galima varijuoti labai įvairiai.
Viską labai gerai ištriname ir paskleidę ant folijos lakšto šiek tiek padžioviname orkaitėje.
Naudoti galima bet kur, kur tik širdis geidžia.