2011 m. lapkričio 26 d., šeštadienis

Rūkyta lašiša citrinų aliejuje

Savo naujoje knygoje "Smagurių enciklopedija" radau šią puikią idėją. Lašiša gavosi labai gardi, gerai jaučiasi citrinų žievelių aromatas. Rekomenduoju nesugalvojantiems kaip panaudoti rūkytą lašišą, apart to, kad dėti ant duonos. Taip pamarinuotą galima taipogi dėti ant duonos, pagardinti makaronus ar omletą. Jūsų fantazijos reikalas. :)


Reikia:
0,5 kg rūkytos lašišos
1 raudonas svogūnas
1/2 a.š. cukraus
sauja džiovintų erškėtuogių (aš neturėjau)
5-6 kvapieji pipirai
žiupsnis cinamono
1 stiklinė aliejaus
nutarkuotos 2-jų citrinų žievelės
3 v.š. citrinų sulčių

Citrinų žieveles suberiame į aliejų, pakaitiname ant silpnos ugnies, palikome parą ir nukošiame. Lašišą, supjaustytą gabalėliais, dedame į stiklainį, įberiame pipirų, erškėtuogių, cinamono. Į tarpus pridedame svogūno, suberiame cukrų. Pilame citrinų sultis, labai lengvai paslegiame ir užpilame aliejumi. Užsukame dangtelius ir statome į šaldytuvą 2-3 dienoms. Suvalgyti rekomenduojama per savaitę.
Skanaus!



Receptų medžio idėja!

Aš jau prisijungiau, o TU?
Kalėdų senelis slapukas

Meals to die for

Vakar pašto dėžutėje radau lauktą knygą - Brian D. Price "Meals to die for". Dėl tam tikrų susiklosčiusių aplinkybių gavau ją su autoriaus parašu ir dedikacija "For Viktoras" :) (šiek tiek pašviesinau knygos foną, nes juodas ant juodo nesimato)


Brian Price, buvęs Walls Unit Huntsville, Texas kalėjimo kalinys ir paskutinių vakarienių šefas.  Walls Unit - vienas seniausių ir žinomiausių kalėjimų Jungtinėse Valstijose, 1982 - 2008 metais jame buvo įvykdtos 423 mirties bausmės. Brian'as "sėdėjo" šiame kalėjime 14 metų iš kurių 10 metų dirbo virtuvės šefu ir paskutinių vakarienių ruošėju. Šiam darbui jis pasisiūlė savanoriškai, kadangi niekas nenorėjo jo imtis, daugumos nuomone, tai kažkas baisaus ruošti nuteistajam paskutinius pietus...
Knygoje jis pasakoja apie visus nuteistuosius kuriems ruošė paskutinius pietus, už ką jie buvo nuteisti, kokio paskutinio valgio prašė, ką gavo ir kokie buvo paskutiniai žodžiai, jei tokie buvo išvis.. Taip pat yra įtraukti 44 Brian'o receptai, kurie turi gana ironiškus pavadinimus, tokius kaip "Old Sparky's genuine convict beef stew" (Old Sparky - elektros kėdės "pravardė"), "Guillotine goulash" ar "Crematory chicken"
Taip, tai realybė, kad nuteistieji mirties bausme, prieš bausmės įvykdymą dažniausiai negaudavo to ką užsisakydavo. Kai kurie paprašydavo tiek maisto, kad prižiūrėtojai nuspręsdavo, kad vienam žmogui tai yra per daug, kiti užsiprašydavo to, ko nebūdavo kalėjimo sandėlyje. Ir niekas nesivargindavo pirkti produktų pagal jų pageidavimus. Jei neturėdavo prašomo maisto, dažniausiai kalinys gaudavo "čyzburgerį", kolos ir bulvyčių.
Šių metų rugsėjo mėnesį paskutiniai pietūs Teksaso valstijoje buvo atšaukti, po to kai nuteistasis Lawrence Russell Brewer užsisakė didžiulį kiekį maisto ir jo net nepalietė, sakydamas, kad yra nealkanas. Jis užsisakė du vištienos kepsnius su padažu ir pjaustytais svogūnais; trigubą mėsainį su kumpiu; omletą su sūriu, malta jautiena, svogūnais, pomidorais, paprikomis ir jalapenais; puodą keptų hibisku (okra) su pomidorų padažu; 1/2 kg ant grotelių keptos mėsos su kepalu baltos duonos; tris fajitas; picą su keletos rūšių mėsos įdaru; 0,6 litro Blue Bell ledų, indą riešutų sviesto ir tris butelius limonado. Jis pabaigė paskutinės vakarienės tradiciją Teksase, trukusią mažiausiai 87 metus.
Brian'as šiuo metu turi kavinę ir siūlo savo sąskaita gaminti nuteistiesiems paskutinius pietus.
Klausimas visiems skaitantiems - KĄ JŪS užsisakytumėte savo paskutinei vakarienei?

2011 m. lapkričio 18 d., penktadienis

Jorkšyro pudingai


Tradicinis angliškas savaitgalio pietų priedas. Labai paprastai ir greitai pagaminamas, labai gardus apipiltas padažu, angliškai - gravy. Su kepta bet kokios rūšies mėsa. Aš juos pavadinčiau omleto interpretacija.. :) Galima valgyti vienus, su padažu, su įkepta dešrele arba netgi kaip desertą su vaisiais. Jūsų fantazijos laisvė!

Reikia:
12-kos keksiukų formos
3 kiaušiniai
115 gr paprastų miltų
žiupsnis druskos
285 ml pieno
augalinio aliejaus

Suplakite miltus, druską, pieną, kiaušinius kol gausite ale blynelių tešlą. Gausis gana skysta. Padedame į šalį 30-čiai minučių pailsėti. Tuo metu iki maksimumo įsikaitiname orkaitę įdėję į ją keksiukų formą.
Kai orkaitė jau įkaitusi, įšimame formą ir į kiekvieną duobelę pilame po šaukštelį aliejaus. Dedame atgal į orkaitę 5 minutėms, kol aliejus pradės rūkti. Greitai imame formą ir pilame tešlą į kiekvieną duobutę. Reikėtų užpildyti ne daugiau 2/3 duobutės. Šauname atgal į orkaitę ir jokiu būdu jos neatidarinėjame 15 minučių. Jei atidarysite anksčiau nei, kad pudingai bus apskrudę ir sutvirtėję jie paprasčiausiai subliūkš... Jei norite, kad pudingai būtų traškūs, po 15 minučių kepimo sumažinkite kaitrą iki 150 laipsnių ir kepkite dar 10 minučių.
Patiekite su orkaitėje kepta mėsa, padažu, ar su kuo tik širdis geidžia.
Skanaus!

2011 m. lapkričio 14 d., pirmadienis

Scampi al Ajillo

Pamatęs pas Mindaugą šį receptą iškart įrašiau į eilę laukiančių valgių saraše. Labai mėgstu jūros gėrybes, o ypač tokius greitai, paprastai pagaminamus genialius patieklus su jomis. Kaip jau buvau minėjęs ne kartą, paprastume genialumas!



Reikia:
500 gr krevečių ar scampi'u
5 skiltelių česnako
1 džiovinto čili pipiro
2 šaukštų konjako
saujelės kapotų petražolių
1 citrinos sulčių (nedidelės)
100 gramų sviesto
50 ml aliejaus
druskos ir pipirų
česnakinės bagetės

Keptuvėje įkaitiname aliejų su sviestu. Dedame česnaką ir susmulkintą čili pipirą ir kepame ant nedidelės ugnies apie 5 minutes. Atsargiai nesudeginkite česnako. Po 5 minučių dedame krevetes, pilame citrinos sultis, konjaką, dedame žiupsnį petražolių. Paskaniname druska bei pipirais. Kepame dažnai maišydami, apie 3 minutes, kol krevetės pasidarys gražios rožinės/raudonos spalvos. Jokiu būdu neperkepkite, nes tada krevetės pasidarys guminės.
Dedame viską į lėkštę, ar patiekiame tiesiai iš keptuvės, padaže mirkydami begetės riekutę. Pirštelius apsilaižysite!
Kas baiminasi čili pipiro, neverta, nes aštrumas jaučiamas bet visai neįkyrus ir nedeginantis.
Skanaus!



2011 m. lapkričio 13 d., sekmadienis

Mmm...

Šiandien Norvegijoje - Tėvo diena. Kodėl gi jos nepaminėjus ir mums, lietuviams :) Tik man atsibudus vyresnėlis įteikė savo piešinį ir pareiškė - "tėti, su gimtadieniu :))))))"
Pusryčiams gavau lietinių su raudonaisiais ikrais ir skanios cafe latte. Desertui  - žmonos gaminti cupcakes'ai. Pasakykit savo nuomonę, ar jai reikia cupcakes'ų kursų. Manęs neklauso... :)




2011 m. lapkričio 12 d., šeštadienis

Grietinėlėje užkeptos bulvės


Tai beveik tradicinis norvegiškas patiekalas, kurį geriausia naudoti kaip garnyrą, bet galima valgyti ir vieną, pakankamai greitai pagaminamas, nuostabiai švelnaus skonio.

Reikia:
1 kg nemėgstančių sukristi bulvių
250 ml neriebios grietinėlės
200 ml pieno
100 gr sūrio
1 svogūno
2 česnako skiltelių
sviesto formos ištepimui
druskos ir pipirų

Bulves nuskutame ir supjaustome 1 centimetro storio griežinėliais. Svogūną su česnaku supjaustome pusžiedžiais ir riekelėmis. Dedame į puodą bulves, svogūną su česnaku, pilame grietinėlę ir pieną, žiupsnį druskos ir pipirų. Užverdame, sumažiname ugnį ir verdame kol bulvės bus minkštos, bet dar neišvirusios. Atsitraukti nuo puodo nepatariu, nebent norite gramdyti išbėgusį pieno-grietinėlės mišinį nuo viryklės.. Ištepame sviestu formą, dedame bulves su visais priedais, barstome tarkuotu sūriu ir šauname į orkaitę, įkaitintą iki 200 laipsnių. Kepame apie 20 minučių kol gražiai apskrus sūris. Bulvės turėtų būti minkštutės, su švelniu grietinėlės ir česnako prieskoniu.
Skanaus!


2011 m. lapkričio 10 d., ketvirtadienis

Orkaitėje kepta lašiša su feta sūriu

Šį receptą rado ir patiekalą gamino žmona, labai skanus lašišos patiekalas, siūlom visiems išbandyti!



Reikia:
800 gr lašišos filė, supjaustytos didokais gabalėliais (geriausia aišku naudoti šviežią lašišą)
šaukštelis trintų pankolio sėklų (arba pusė smulkinto pankolio šaknies)
1 raudona paprika
alyvuogių aliejaus
1 šaukštelis druskos
1 šaukštelis rozmarino
1 šaukštelis kapotų krapų
150 gr. feta sūrio, sutrupinto gabalėliais

Įkaitiname orkaitę iki 225 laipsnių. Papriką supjaustome gabalėliais. Pankolį arba pankolio sėklas sumaišome su paprikomis ir apšlakstome aliejumi, dedame į formą. Ant viršaus "sodiname" lašišą ir prieskonius. Beriame feta sūrį. Kepame orkaitės viduryje apie 15 minučių. Patiekiame su bulvių koše arba ryžiais.
Skanaus!

2011 m. lapkričio 6 d., sekmadienis

Salotos su šparaginėmis pupomis, keptais burokėliais ir feta sūriu

Šiemet pasiauginom štai tokių gražių burokėlių


Taigi ekspromtu sugalvojau salotas, kažkuo panašias į mano jau darytas su orkaitėje keptais burokėliais.


Reikia:
saujos šparaginių pupų ar pupelių
300 gr. orkaitėje keptų burokėlių
100 gr. fetos sūrio

Padažui:
4 šaukštų alyvuogių aliejaus
4 šaukštų kanapių aliejaus
1 šaukšto balzamiko acto
žiupsnio druskos
pabarstymui - kelių žiupsnių kanapių sėklų branduolių

Pupeles verdame garuose, bet neilgai, reikia, kad jos suminkštėtų, bet neprarastų spalvos ir traškumo.
Dedame į lėkštę, ant viršaus burokėlius, feta sūrį, pilame padažą, barstome kanapių sėklomis.
Valgome šiltas.
Skanaus!

Kedgeree

Sakoma, kad kedgeree (tariasi kedžeri:) nacionalinis angliškas patiekalas. Jis labiau primena indiškus valgius. Iš tikro jo šaknys ir yra Indijoje ir siekia netgi 1340 metus. Jis siejamas su indišku patiekalu "khichri", kuris gaminamas iš ryžių ir pupelių, arba ryžių ir lęšių. Šis patiekalas buvo parvežtas į Angliją grįžtančių Indijos kolonistų, jis jiems taip patiko, kad buvo pristatytas Viktorijos laikų Anglijoje kaip pusryčių patiekalas. Manau, kad jis labai tinka priešpiečiams ar net pietums. Tai gana sotus valgis tinkantis ir  svečiams pavaišinti ir šeimos pietums.

Patiekalaui pasigaminti Jums reikės:
300 gr basmati ryžių
6 kiaušinių
2 svogūnų, smulkiai supjaustytų
3 skiltelių česnako, smulkiai sukapoto
50 gr. sviesto
1 šaukštelis prieskonių mišinio "garam masala"
1 šaukštelis kumino sėklų arba 1/2 šaukštelio miltelių
2 šaukšteliai juodųjų garstyčių sėklų
2 šaukšteliai tarkuoto imbiero
kas mėgsta aštriau gali dėti 1 čili pipirą
pluoštelis šviežios kalendros ar petražolių
500 gr rūkytos menkės
6 lauro lapai
6 pipirų grūdeliai
1 citrina
1 šaukštelis ciberžolės miltelių

Išverdame ryžius pasūdytame vandenyje pagal nurodymus ant pakelio, perskalaujame šaltu vandeniu ir atidedame, kad nuvarvėtų.
Užverdame apie 1 litrą vandens ir sudedame rūkytą žuvį kartu su kiaušiniais, lauro lapais ir pipirų grūdeliais. Verdame apie 7 minutes, viską perplauname šaltu vandeniu, kiaušinius nulupame ir supjaustome ketvirčiais, o žuviai nulupame odą, išimame kaulus (jei yra) ir suplėšome gabalėliais.
Svogūną su česnaku metame į gilią keptuvę ar puodą su jame įkaitintu sviestu, beriame garam masala, garstyčias, čili, kuminą ir gerą žiupsnį druskos ir pipirų. Supjaustome kalendrų ar petražolių kotelius (lapelius atsidedame) ir metame į puodą. Kepame kol svogūnas suminkštės.
Kai svogūnas tinkamos koncistencijos dedame ryžius ir gerai išmaišome. Paragaujame ir jei reikia paskaniname druska ir pipirais. Išspaudžiame pusę citrinos ir maišydami kepame apie 4 minutes. Dedame ciberžolę ir pusę žuvies bei kiaušinų ir atsargiai išmaišome. Dedame į lėkštes, pabarstome kalendros lapeliais, išdėliojame likusią žuvį bei kiaušinius. Likusią pusę citrinos supjaustome skiltelėmis ir padedame po vieną į lėkštę. Jei turite galite patiekti indelį natūralaus jogurto, kad valgytojai patys įmaišytų jo į šį nuostabų skonių derinį.
Skanaus!


2011 m. lapkričio 4 d., penktadienis

Avienos/ėrienos frikasse

Tai vienas iš tradicinių šiaurės Norvegijos patiekalų. Jo šaknys turbūt yra iš Prancūzijos, bent jau spendžiant pagal pavadinimą, jei klystu, pataisykit :) Patiekalas labai švelnaus ir malonaus gomuriui skonio.


Reikia:
2 kg ėrienos arba avienos
60 gr sviesto
40 gr. miltų
vandens
druskos ir labai nedaug pipirų
svogūno, petražolių
daržovių, tokių kaip morka, brokolis, griežtis ir pan. Galima naudot viską ką randat šaldytuve..

Mėsą gerai nuplauname ir supjaustome 2 cm dydžio gabaliukais. Verdame puode apie 2 valandas kol pasidarys minkštutė ir lengvai atsiskirs plaušais. Mėsą išimame, sultinį nukošiame.
Puode ištirpiname sviestą ir įmaišome miltus, pakepiname keletą minučių. Supilame sultinį nuo avienos. Leidžiame truputį pavirti prieš sudedant mėsą, smulkiai kapotą svogūną ir pjaustytas daržoves. Užverdame, sumažiname ugnį ir kartais pamaišydami verdame tol, kol daržovės pasidarys minkštos, apie 20 minučių. Virimo pabaigoje sudedame kapotas petražoles. Paskaniname druska bei pipirais. Patiekiame su bulvėmis.
Skanaus!